blog preface

Kategória

Neplatí pravidlo najdrahšia je najlepšia pre všetky typy lyžiarov. Platí pravidlo, že čím drahšia lyžiarka, tým viac technológií, tým pevnejšie upnutie nohy na úkor komfortu, ale na prospech kontroly a presnosti. Ale ak si rekreačný lyžiar kúpi drahú tvrdšiu lyžiarku, nevyužije všetky technológie a tvrdosť mu bude skôr na škodu. Naopak, ak si kúpi pokročilý lyžiar lyžiarku nižšej kategórie, bude mu chýbať potrebná tvrdosť a presnosť kontroly riadenia.

Model

Ak si správne vyberiete kategóriu lyžiarky, už je len na Vás, akú lyžiarku si vyberiete v rámci kategórie. Dané lyžiarky sa budú líšiť kvalitou jednotlivých komponentov a samozrejme aj variabilitou nastavenia.

Veľkosť

Lyžiarky sú dostatočne zateplené, je potrebné používať na lyžovanie určenú ponožku. Preto veľkosť lyžiarky si kupujte presne podľa veľkosti nohy. Vnútorná papuča sa vyformuje na tvar danej nohy.

Obúvanie

Je dôležité upínať najskôr vnútorné klipsne a potom vonkajšie klipsne. Tým dosiahneme správnu polohu päty v lyžiarke a vyhneme sa tým zbytočnému tlačeniu prstov vpredu.

Nastavenie lyžiarky

MICRO: jemné nastavenie upnutia nohy cez závit na klipsni – otáčaním povoľujeme alebo uťahujeme upnutie.

MACRO: posun klipsne alebo zubov o 15 mm naraz, teda ak má lyžiar hrubú alebo tenkú nohu v lýtkovej časti

3D KLIPSŇA: členková klipsňa s veľkým uhlom zavretia perfektne obopne nohu a zvyšuje presnosť upnutia

CANTING: nastavenie sklonu komínu lyžiarky (vrchná lýtková časť) pre korekciu nôh do O alebo X

FLEX: nastavenie tvrdosti lyžiarky

SKI/WALK: prepínač na uvoľnenie komína lyžiarky na pohodlnejšie chodenie v lyžiarke