Tajomná krajina Svaneti, Gruzínsko

blog preface

Presúvame sa cez kaukazské hory na západ do tajomnej krajiny zvanej Svaneti. Pred pár rokmi sa sem turisti neodvážili cestovať, pretože sa tu ukrývali banditi. Dobrodružnou cestou sa pokúsime dostať až do dedinky Ušguli (2200 metrov nad morom) na úpätí vrchu menom Šchara, ktorý je so svojimi 5201 metrami najvyšším vrcholom celého Gruzínska a tretím najvyšším vrcholom Kaukazu.

Najskôr mierime do mesta MESTIA, ktoré je bránou k Svaneti. Cesta sa kľukatí, stúpa, klesá a na jej konci nás už víta Mestia. Malé mestečko na rieke Mulkhra má v sebe nádherné kamenné veže, ktoré sa stali symbolom tohoto odľahlého horského údolia v severnom Kaukaze. Odrazu sa ocitáme v úplne inom svete, než aký sme videli v Tbilisi alebo v Kacheti.
Mestia je originálna, bez veľkého turistického ruchu a preto stále unikátna. Vystúpame až na samotný vrchol 5. poschodových tajomných veží, ktoré slúžia ako domy, ale aj ako malé pevnosti určené na úkryt pred krvnou pomstou. Aby sme lepšie pochopili mentalitu miestnych horalov navštevujeme v Mestii kino, kde hrajú dookola ten istý film menom Dede. Veľmi pekný film natočený tu v údolí s tunajšími obyvateľmi.

Mestia je krásne miesto, no srdcom údolia Svaneti je dedinka Ušguli (2200m nad morom). Toto je najčarovnejšia časť celej našej gruzínskej cesty! Sme v Ušguli najkrajšej dedinke v Gruzínsku. Vedie k nej a takisto tu končí turistická cesta, ktorej každý kilometer stojí za to, pretože objavíme raj. Kaukazské vrcholy nás sprevádzajú až do Ušguli a odtiaľto to už vôbec nie je ďaleko k najvyššiemu gruzínskemu vrchu Šchara. Ušguli je najvyššie položenou dedinkou v Európe. Objavíme jej čaro ukryté v kamenných vežiach. Tie najstaršie vznikali medzi 9-12.storočím. Každá veža patrí jednej rodine, ktorých tu teraz žije 70. Stačí pohľad na Ušguli a chápete prečo je toto miesto v UNESCO.
Oblasť, kde sa Ušguli nachádza, je značne odľahlá a v zimnom období takmer nedostupná, pretože jediná cesta smerom k Mestii je zaviata snehom a uzavretá.

Prosím ohodnoť článok, zaujíma nás tvoja odozva

5/5 - (2 hlasy)